Piwo po treningu. Trening a alkohol...?

piwo po treningu

Czy można wypić piwo po treningu? Siłownia a alkohol – jak to się ma do siebie? Sprawdź wszystkie fakty związane z alkoholem po ćwiczeniach. Czas obalić mity, w które wierzysz!

Niektóre wydarzenia, takie jak Tough Mudder (bieg błotny z przeszkodami) i Marathon du Médoc w Bordeaux we Francji, oferują napoje alkoholowe na koniec lub w trakcie jako część całej imprezy. Czy można jednak pić alkohol po treningu i nie zniweczyć efektów swojej pracy?

 

Czy to źle pić alkohol po treningu?

Jeśli masz konkretne cele – na przykład budowanie masy mięśniowej – i szukasz skutecznych i wydajnych sposobów na osiągnięcie tego, co założyłeś, piwo po treningu nie jest wskazane (a już szczególnie zaraz po nim). Dzieje się tak, ponieważ alkohol spowalnia naturalny proces regeneracji, podnosząc poziom kortyzolu, obniżając poziom testosteronu i hamując syntezę białek. Ciało traktuje alkohol jak toksynę, dlatego nawet spalanie tłuszczu jest hamowane, ponieważ ciało priorytetowo traktuje pozbycie się alkoholu. Fizjologicznie więc regularne picie po treningu, jeśli próbujesz osiągnąć wzrost sprawności, nie jest wskazane.

Jednak wypicie drinka po treningu, czy piwo po treningu raz na jakiś czas tak naprawdę nie przyniesie długotrwałych negatywnych efektów, które zniwelują wszystko, co osiągnąłeś.

 

Alkohol a trening – ile powinno się odczekać?

Jak długo należy czekać na wypicie alkoholu po treningu? Dla większości ludzi odczekanie co najmniej godziny między zakończeniem treningu a wypiciem pierwszego napoju alkoholowego to dobre minimum. W rzeczywistości wykazano, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć ochotę na picie, więc po odczekaniu godziny lub dwóch może się okazać, że nie chcesz już tego piwka, o którym myślałeś.

 

Alkohol po treningu – skutki alkoholu po ćwiczeniach

Spożycie alkoholu zmniejsza tempo syntezy białek mięśniowych. Jednak nawet po spożyciu alkoholu z białkiem, synteza zmniejsza się nawet o 37%. Wpływa to na regenerację, wzrost mięśni i adaptację do ćwiczeń, szczególnie po treningu oporowym i treningu interwałowym o wysokiej intensywności.

A czy są jakieś korzyści z picia alkoholu po treningu? Chociaż wykazano, że spożywanie alkoholu po treningu osłabia syntezę białek, nie wykazano jednak, aby miało to długotrwały negatywny wpływ na wydajność. Nie oznacza to jednak, że picie przynosi jakiekolwiek korzyści po ćwiczeniach.

 

Piwo po treningu – cała prawda

Jednym z najlepszych wyborów alkoholowych po treningu jest piwo – szczególnie jeśli będzie ono alternatywą dla kolorowych, bardzo słodkich drinków. Piwo zawiera elektrolity i węglowodany.

Whisky z wodą (lodem) także będzie lepszym wyborem niż wódka z sokiem, czy jakimś innym gazowanym napojem.

 

Alkohol po treningu – krótki przewodnik, jak pić

trening a alkohol

Poznaj negatywne skutki alkoholu po treningu, a potem dowiedz się, jak je zminimalizować:

1. ODWADNIANIE CIAŁA – jednym z głównych powodów pulsowania czaszki i suchości w ustach dzień po jest odwodnienie. Organizm traci znacznie więcej wody niż zyskuje, nawet, jeśli pije się dużo.

2. TYCIE – picie może przyczynić się do przybierania na wadze. Wszystkie te dodatkowe kalorie, jeśli nie zostaną zmetabolizowane, będą przechowywane jako tłuszcz.

3. ZABURZANIE WZROSTU MIĘŚNI – alkohol jest metabolizowany przed innymi składnikami odżywczymi, blokując ich wchłanianie. Może to utrudniać syntezę białek.

4. NIEWYSPANIE – wiele osób lepiej zasypia po jednym lub dwóch drinkach, ale sen, który przychodzi później, jest często niskiej jakości. A jakość snu ma ogromne znaczenie w czasie ćwiczeń. Potrzebujesz snu, aby Twoje ciało mogło rosnąć, regenerować się i stawać się silnym. Sen również wpływa u mężczyzn na poziom testosteronu, a co za tym idzie, na budowanie mięśni.

 

Poradnik picia alkoholu dla trenujących

Jak wypić drinka czy piwo po treningu w najmniej szkodliwy dla organizmu sposób?

1. Zasada 1: Pij dużo wody – warto wypić szklankę wody na każdy spożywany napój alkoholowy, dobrze jest też mieć potem butelkę wody przy łóżku.

2. Zasada 2: Pij gatunkowe rzeczy – droższe alkohole mają 2 zalety: lepszą jakość, bo robi się je z lepszych składników oraz wyższą cenę, co może wpływać na to, że zdecydujesz się wypić mniejszą ilość.

3. Zasada 3: W drinkach czai się olbrzymia ilość cukru – kolorowe drinki i niektóre alkohole to bomby kaloryczne, dodatkowo „podrasowane” jeszcze chemicznymi dodatkami. Częścią „oszustwa” jest także używanie do nich najtańszych alkoholi.

4. Zasada 4: Nigdy nie zastępuj snu alkoholem – wypij drinka lub dwa, ciesz się nim i idź spać o normalnej, rozsądnej porze.

5. Zasada 5: Nie rób tego codziennie i nie pij do odcięcia – alkohol po treningu ma sens tylko wtedy, kiedy to kontrolujesz i robisz to świadomie.

 

Trening a alkohol – podsumowanie

Pierwszy fakt jest taki, że alkohol zawiera kalorie. Idąc tym tropem, kalorie z napojów alkoholowych muszą być brane pod uwagę jako część dziennego zapotrzebowania, tak jak w przypadku każdego innego jedzenia lub picia w diecie. Jeśli konsekwentnie ignorujesz zawartość kalorii w alkoholu, oczywiście będzie to miało negatywny wpływ na twoje ciało. Po drugie, istnieje wyraźna różnica między bezpośrednim wpływem alkoholu na wzrost mięśni/utratę tłuszczu a jego pośrednimi skutkami. Jeśli pozwalasz, by spożywanie alkoholu zakłócało często spójność ogólnego planu treningowego i żywieniowego, nie powinno być niespodzianką, że twoje postępy będą w jakiś sposób utrudnione. Wiele osób nie potrafi wypić tylko 1 whisky lub 1 piwa, a potem na drugi dzień ma kaca, objada się, by stanąć na nogi, pomija treningi, etc.

Jeśli jesteś po prostu zwykłym, czasem pijącym człowiekiem, który lubi kieliszek wina wieczorem raz w tygodniu lub piwo z kumplami od czasu do czasu, generalnie nie jest to coś, czym trzeba się martwić. Osoby pijące umiarkowanie żyją dłużej niż osoby niepijące, a niewielkie ilości alkoholu mogą chronić przed pewnymi schorzeniami. Jeśli należysz do tej kategorii, po prostu upewnij się, że nie przekraczasz dziennego zapotrzebowania na kalorie.

A co z faktycznym upijaniem się? Dopóki zdarza się to stosunkowo rzadko (nie więcej niż raz w miesiącu) i zakładając, że nie zjesz przy tym pizzy, 3 burgerów, wiadra chipsów i dużej porcji frytek, z popiciem wszystkiego Pepsi, cięższa noc picia od czasu do czasu nie zniweluje jednorazowo wszystkich postępów, jednak na drugi dzień możesz odczuwać kaca. Zmaksymalizuj więc czas między treningami siłowymi a spożyciem alkoholu. Staraj się unikać treningu tego samego dnia, a także dzień po intensywniejszej nocy picia. W ten sposób twoja regeneracja po poprzednim treningu nie będzie zmniejszona, a twoje wyniki na nadchodzącym treningu również pozostaną względnie nienaruszone. Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi, a ciężko pracującym nad sylwetką też należy się jakiś miły relaks. Musisz po prostu zachować przy tym rozsądny umiar i zadbać o to, aby zająć się tym w sposób inteligentny i odpowiedzialny, aby zminimalizować negatywne skutki alkoholu.

Witaminy i minerały: