Jak zwiększyć testosteron?

co to jest testosteron?

Co to testosteron? Jakie są objawy za niskiego poziomu tego hormonu? Czy istnieje jakiś naturalny testosteron booster, jakiego możesz użyć? Testosteron jest głównym hormonem płciowym u mężczyzn i odgrywa wiele ważnych ról, takich jak:
– rozwój penisa i jąder
– pogłębienie głosu w okresie dojrzewania
– pojawienie się włosów na twarzy i łonowych począwszy od okresu dojrzewania; w
późniejszym życiu może odgrywać rolę w łysieniu
– wielkość i siła mięśni
– wzrost i siła kości
– libido
– produkcja spermy.

Testosteron może także pomagać w utrzymaniu prawidłowego nastroju. Sygnały wysyłane z mózgu do przysadki mózgowej kontrolują produkcję testosteronu. Przysadka następnie przekazuje sygnały do jąder, aby wytworzyły testosteron. Pętla sprzężenia zwrotnego ściśle reguluje ilość hormonu we krwi. Kiedy poziom testosteronu wzrasta zbyt wysoko, mózg wysyła sygnały do przysadki, aby zmniejszyć produkcję. Testosteron jest produkowany także w pewnych ilościach w jajnikach i nadnerczach. Jest jednym z kilku androgenów (męskich hormonów płciowych) u kobiet. Właściwa równowaga między testosteronem (wraz z innymi androgenami) a estrogenem jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania jajników oraz popędu u kobiet.

Hormon ten jest syntetyzowany w organizmie z cholesterolu. Ale wysoki poziom cholesterolu nie oznacza, że poziom testosteronu też będzie wysoki. Jego poziom jest bowiem zbyt dokładnie kontrolowany przez przysadkę mózgową, aby tak się stało.

 

Czy lepiej mieć za dużo, czy za mało
testosteronu?

“Testosteron co to jest” wyjaśnione, teraz pora na coś więcej na temat jego poziomu. Czy za dużo testosteronu to dobrze? Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Zbyt dużo naturalnie występującego testosteronu nie jest powszechnym problemem wśród mężczyzn. Poziom testosteronu we krwi zmienia się drastycznie w czasie, nawet w ciągu dnia. Ponadto to, co może wydawać się objawem nadmiaru testosteronu, może w rzeczywistości nie mieć związku z tym hormonem.

Większość tego, co wiadomo o za wysokim poziomie testosteronu u mężczyzn, pochodzi od sportowców, którzy stosują sterydy, testosteron lub pokrewne hormony w celu zwiększenia masy mięśniowej i wyników sportowych.

Częstszym problemem jest za niski poziom tego hormonu. Co powinno cię zaniepokoić? Czy można temu zaradzić? Jak zwiększyć testosteron?

 

Niski testosteron objawy

Gdy mężczyźni się starzeją, poziom testosteronu spada bardzo stopniowo, około 1% do 2% każdego roku – w przeciwieństwie do stosunkowo szybkiego spadku estrogenu, który powoduje menopauzę u kobiet. Kiedy jądra wytwarzają mniej testosteronu, jest mniej sygnałów z przysadki, a białko (nazywane globuliną wiążącą hormony płciowe) wzrasta z wiekiem. Wszystko to zmniejsza aktywną (wolną) formę testosteronu. Ponad jedna trzecia mężczyzn w wieku powyżej 45 lat może mieć obniżony poziom testosteronu.

Objawy niedoboru testosteronu u dorosłych mężczyzn obejmują:
– zredukowane owłosienie ciała i twarzy
– utrata masy mięśniowej
– niskie libido, impotencja, małe jądra, zmniejszona liczba plemników i niepłodność
– zwiększony rozmiar biustu
– uderzenia gorąca
– drażliwość, słaba koncentracja i depresja
– wypadanie włosów na ciele
– kruche kości i zwiększone ryzyko złamań.

 

Testosteron – jak zwiększyć?

Obecnie terapia testosteronem jest zatwierdzona przede wszystkim do leczenia opóźnionego dojrzewania męskiego, niskiej produkcji testosteronu (czy to z powodu niewydolności jąder, przysadki czy podwzgórza) oraz niektórych nieoperacyjnych kobiecych nowotworów piersi. Leczenie testosteronem może złagodzić objawy u mężczyzn ze znacznie niskim poziomem aktywnego (wolnego) testosteronu, takie jak:
– ogólna słabość
– niski poziom energii
– depresja
– problemy z funkcjami seksualnymi
– problemy poznawcze.

Niektórzy zalecają ten hormon także na starzenie się. Na przykład badanie przeprowadzone przez Harvard Medical School w 2003 roku wykazało, że nawet wśród mężczyzn z normalnymi wynikami testosteronu, zauważono utratę tłuszczu, zwiększoną masę mięśniową, lepszy nastrój i mniejszy niepokój podczas terapii testosteronem. Sprawdzanie poziomu testosteronu jest tak proste, jak badanie krwi. Najtrudniejszą częścią jest interpretacja wyniku. Poziomy zmieniają się w ciągu dnia. Pojedynczy niski poziom może być bez znaczenia przy braku objawów, zwłaszcza jeśli w innym czasie był normalny.

 

Jak zwiększyć testosteron samemu?

Co zrobić, jeśli chcesz zwiększyć testosteron? Możesz chcieć użyć boosterów testosteronowych z bardzo wielu powodów – związanych z libido, siłownią, czy nastrojem. Czy możesz zrobić to samemu?

 

Testosteron – jak zwiększyć naturalnie?

Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn naturalnymi sposobami? Czy to w ogóle możliwe?
1. Wszystkie formy ćwiczeń mogą zwiększać poziom testosteronu. Najskuteczniejsze są jednak podnoszenie ciężarów i trening interwałowy o wysokiej intensywności.
2. Nie przejadaj się i nie ograniczaj kalorii zbyt długo. Staraj się jeść zrównoważone ilości węglowodanów, tłuszczu i białka.
3. Także wysoki poziom stresu jest szkodliwy dla twojego długoterminowego zdrowia i może obniżyć poziom testosteronu.
4. Spędź trochę czasu w słońcu lub weź suplement witaminy D. Suplementy witaminy D3 mogą zwiększać poziom testosteronu, szczególnie u osób starszych i osób z niskim poziomem witaminy D we krwi. Nie zapominaj także o cynku.
5. Upewnij się, że masz dużo wysokiej jakości snu, aby utrzymać zdrowy poziom testosteronu i zoptymalizować swoje długoterminowe zdrowie.
6. Zmniejszenie ekspozycji na substancje chemiczne, alkohol i substancje podobne do estrogenów też może pozytywnie wpłynąć na poziom testosteronu i zdrowie.

 

Jakie produkty spożywcze powinieneś włączyć do diety?
– zgodnie z wynikami badania z 2012 roku, codzienne przyjmowanie suplementu z imbirem przez 3 miesiące zwiększyło poziom testosteronu o 17,7 procent w grupie 75 dorosłych mężczyzn z problemami z płodnością. Dlatego włączenie naturalnego imbiru do posiłków to świetny pomysł
– ostrygi zawierają więcej cynku na porcję niż jakakolwiek inna żywność – a cynk jest ważny w procesie podnoszenie poziomu testosteronu
– granat jest symbolem płodności i funkcji seksualnych, a jego poziom przeciwutleniaczy może wspierać zdrowie serca i redukcję stresu oraz produkcję testosteronu
– wiele mleczek roślinnych, takich jak te z migdałów, konopi i lnu, ale także zwierzęce mleko i inne produkty mleczne
– warzywa takie jak szpinak, boćwina i jarmuż są bogate w magnez, minerał, który może zwiększać poziom testosteronu w organizmie
– olej rybi i tłuste ryby mogą poprawić jakość nasienia i poziom testosteronu poprzez poprawę profili kwasów tłuszczowych
– oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to kolejny produkt, który może poprawić zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Wyniki badań wskazują, że oliwa może podnosić poziom testosteronu w surowicy u zdrowych mężczyzn. Uczestnicy badania doświadczyli również wzrostu hormonu luteinizującego, który stymuluje komórki w jądrach do produkcji testosteronu
– cebula także może zwiększać niski poziom testosteronu (szczególnie spożywana na surowo).

 

Produkty opisywane jako testosteron boosters

Booster testosteronu lub suplement testosteronu odnosi się do każdej naturalnej lub sztucznie wytworzonej substancji, która podnosi poziom testosteronu. Boostery testosteronu mogą zapewnić następujące korzyści osobom z niskim poziomem testosteronu:
– zwiększyć popęd seksualny
– poprawić funkcje seksualne
– zwiększyć siłę mięśni i wytrzymałość fizyczną
– poprawić nastrój i funkcje poznawcze.

Przyjmowanie tego hormonu jako suplementu może mieć jednak także skutki uboczne, o których nie możesz zapominać:
– trądzik
– bezdech senny
– wypadanie włosów
– zatrzymanie płynów
– niski poziom cukru we krwi
– powiększenie prostaty i piersi
– zmniejszona liczba plemników
– podwyższony poziom czerwonych krwinek.

Osoby, które wstrzykują sobie testosteron, mogą odczuwać ból, obrzęk lub siniaki w pobliżu miejsca wstrzyknięcia. Miejscowe żele i plastry testosteronowe mogą również wywoływać reakcje alergiczne w miejscu aplikacji.

 

Testosteron booster – czy warto?

Boostery testosteronu mogą pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu. Jednak ich skuteczność będzie się różnić w zależności od rodzaju boostera i powodów, dla których się go przyjmuje. Powinieneś skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem używania nowego leku lub suplementu.

Testosteron bowiem, jak każdy hormon, jest potrzebny w organizmie, ale nie można pozwolić sobie na nadmierne zwiększanie jego poziomu – ponieważ wtedy pozytywy zamieniają się w skutki uboczne.

Boostery testosteronu: